• S knihou do sveta

•                                             S knihou do sveta

Základná škola Ulica SNP 1 v Humennom sa úspešne zapojila do projektu  Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc. Cieľom projektu bolo skvalitniť edukačné programy školy, zatraktívniť slovenskú a svetovú literatúru novými publikáciami a vytvoriť komunikačné centrum školy, ktoré poskytuje možnosti spontánnych i plánovaných kontaktov.

Ciele projektu sa realizátorom podarilo naplniť cez realizáciu plánovaných aktivít. Knižnicu zmodernizovali novým knižným nábytkom, ktorý umožňuje žiakom lepší a prehľadnejší prístup ku knižným publikáciám zútulnili knižným kútikom. Zakúpená technika, počítač pre knihovníka a žiacky počítač s pripojením na knižničný systém Slovenskej republiky, umožňuje integráciu do európskeho kultúrneho a informačného prostredia. Elektronizáciou sa školská knižnica stala bránou k informáciám prezentovaným dnešnou spoločnosťou. Zakúpením tlačených neperiodických publikácií sa značne obohatil knižný fond. Publikácie sú prínosom pre ďalšie vzdelávanie  žiakov a pedagógov, ale aj na vypĺňanie   voľnočasových aktivít.

Priestory knižnice už využili učitelia slovenského jazyka a literatúry, kde zatraktívnili dielo E. Hemingwaya- Starec a more, besedou o prečítanej knihe s vyhľadávaním zaujímavostí zo života autora.

Žiaci šiestych  ročníkov poznatky zo slovenskej literatúry využili v aktivitách zameraných na vlastnú tvorivosť pri tvorbe prezentácií spracovaných pomocou IKT, kde ich úlohou bolo odprezentovať vedomosti o ľudových baladách.

Pod názvom Tip na vianočný darček sa niesla výstavka nových knižných titulov školskej knižnice, spojená s burzou vianočných darčekových predmetov vytvorených žiakmi školy.

Čítanie s mamkou, čítanie s ockom- spoločné podujatie žiakov a rodičov 1. ročníkov spojené s vianočnou besiedkou. Vianočný sen- čítanie adventných rozprávok pre žiakov 2. ročníka spojené s vytvorením vianočných pozdravov pomocou IKT a úryvkov z prečítaných adventných rozprávok.

Vďaka patrí vedúcej knižnice Mgr. Márii Klikušovskej, ktorá aktívne zareagovala na výzvu Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Spolu s realizačným tímom v zložení Mgr. Lenka Mudríková, Ing. Gabriela Beláková, Ing. Michal Rada a za podpory vedenia školy a pani riaditeľky Mgr. Jarmily Dvornej spracovali potrebný projekt.

Školská knižnica pracuje podľa vytvoreného a zverejneného harmonogramu poskytovania služieb. V popoludňajších hodinách slúži žiakom na vypracovanie domácich úloh a tvorbe žiackych projektov. Realizáciou projektu „S knihou do sveta" sa priestory školskej knižnice stali vstupnou bránou pre čítanie s porozumením a rozvoj komunikačných zručností, plnia informačnú, vzdelávaciu, kultúrnu i voľnočasovú funkciu a tým podporujú vyváženosť a obohatenie života.