• Svet, ktorému ma škola naučí porozumieť

• Formulár príkladov dobrej praxe

Názov projektu

Svet, ktorému ma škola naučí porozumieť

Názov operačného programu

Ľudské zdroje

Kód výzvy a ITMS2014+ kód projektu

OPLZ-PO1/2018/DOP/1.1.1-01

312011T619

Názov prioritnej osi, investičnej priority a špecifického cieľa

Vzdelávanie

1. Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy
              1. Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov

Miesto realizácie projektu (mesto/okres/samosprávny kraj)

Humenné/okres Humenné/Prešovský kraj

Časový rámec realizácie projektu (dátum začatia a dátum ukončenia realizácie projektu:  ddmmrrrr – ddmmrrrr)

01.09.2019 – 31.08.2023

Rozpočet projektu (celkové náklady na projekt a výška  poskytnutého nenávratného finančného príspevku)

Celkové náklady na projekt: 90 681,49 €

Výška poskytnutého nenávratného finančného príspevku: 86 147,42 €

Kontaktné údaje prijímateľa (názov a sídlo prijímateľa, meno kontaktnej osoby pre projekt,  telefón, fax, e-mail, webová stránka)

Základná škola, SNP 1, 066 01  Humenné,

Ing. Katarína Sninčáková, 057/7763084

skola@zssnphe.edu.skwww.zssnphe.edupage.org

Ciele projektu  (uveďte kľúčové slová)

Inkluzívne vzdelávanie, podpora inkluzívneho prostredia, rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu, zlepšenie výsledkov a kompetencií žiakov

Cieľové skupiny (uveďte kľúčové slová)

1. Pedagogickí a odborní zamestnanci podľa zákona č 317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
          2. Žiaci ZŠ vrátane žiakov so ŠVVP

Stručný opis projektu:

1. Ciele

Cieľom aktivít realizovaných v rámci projektu je naplniť špecifický cieľ, ktorým je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Cieľom krúžkovej činnosti je zlepšiť kvalitu čitateľskej a prírodovednej gramotnosti žiakov.

Cieľom krúžkov je harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa, rozvoj ústnej a písomnej komunikácie – vlastnou tvorbou vyjadriť svoje pocity, túžby- spoznávanie samého seba, rozvoj rečníckych schopností – vedieť veku primerane rozprávať na danú tému, o danom probléme, rozvoj estetického cítenia, rozvoj pohybových schopností- nácvik divadielok, rozvoj manuálnych schopností – príprava kulís a bábok, pestovať vzťah k divadelnému umeniu, vytvárať vzťah k výtvarnému umeniu- návšteva výstav.

Cieľom nie je len zlepšiť prácu s počítačom u žiakov, ale najmä využitie počítača a internetu na rozvoj čitateľských zručností, záujmu o literatúru, detské knihy , ich autorov a ilustrátorov.

Cieľom je učiť žiakov o životnom prostredí, vychovávať žiakov k správnemu postoju k životnému prostrediu, k ochrane a zlepšovaniu kvality životného prostredia.

Cieľom je prostredníctvom manipulačných činností, pokusov a zážitkových metód spoznať a identifikovať základné prírodne javy a životné procesy so zameraním na ochranu zdravia človeka a prírody.

Cieľom je rozvíjať kladný vzťah k prírode, historickým pamiatkam a kultúrnym hodnotám.

Cieľom klubov je zameriavať sa na témy ako na výsledky medzinárodných meraní PISA a možné spôsoby pre ich zlepšenie, implementovanie medzipredmetových vzťahov vo vzdelávacom procese, identifikovanie problémov vo vzdelávaní a možné spôsoby ich riešenia, výmena skúsenosti s aplikovaním nových progresívnych metód a foriem práce, výmena skúsenosti s využívaním didaktických postupov a metód orientovaných na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, výmena skúseností s využitím nových progresívnych a moderných nástrojov a didaktickej techniky - IKT.

1. Plánované aktivity

Hlavná aktivita 1 sa bude realizovať extra hodinami  a mimoškolskou činnosťou. V 1. a 2. ročníku primárneho vzdelávania a v 8. a 9. ročníku nižšieho stredného vzdelávania sa budú žiaci vzdelávať vo finančnej gramotnosti. V 3. a 4. ročníku primárneho vzdelávania a v 5. až 7. ročníku nižšieho stredného vzdelávania sa zameriame na zlepšenie čitateľskej gramotnosti. Pedagogickí zamestnanci sa budú venovať žiakom v záujmových krúžkoch, ktoré budú zamerané na zvyšovanie čitateľských, matematických a prírodovedných zručností a gramotnosti.

Hlavná aktivita 2 sa bude realizovať vytvorením a činnosťou 2 pedagogických klubov. Jeden klub, v ktorom bude pôsobiť 10 pedagogických zamestnancov bude zameraný na čitateľskú gramotnosť. Druhý klub, v ktorom bude pôsobiť 10 pedagogických zamestnancov bude zameraný na prírodovednú a matematickú gramotnosť.

Hlavnú aktivitu 3 budú zabezpečovať zamestnanci na pozícií finančný manažér, manažér pre monitorovanie a administratívny zamestnanec.

Plánované publikácie zamerané na šírenie výsledkov projektu, webové stránky alebo iné plánované aktivity

Informácie o projekte na webovom sídle školy, na facebookovej stránke školy, v regionálnych novinách, v internetových online novinách, na stránkach mesta Humenné, nástenka vo vestibule školy, informačná tabuľa v meste Humenné.